Suçiçeği belirtileri nelerdir?

Suçiçeği belirtileri nelerdir?

Suçiçeği ve belirtileri halsizlik, vücutta ateş, kaşıntılı kırmızı döküntülerle ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır. Suçiçeği genellikle 15 yaşın altındaki çocuklarda görüldüğü gözlenmektedir.

Grip gibi başlayan hastalık, ilerleyen zamanlarda yüksek ateş ve vücutta sivilce görünümünde oluşan döküntülerle birlikte kendini göstermeye başlar, kaşıntılı olan bu döküntülerin içinde sıvı vardır, hastalığın ilerlediği beş ve altıncı gün içerisinde kabuk tutarak kurur ve bulaşıcılığını kaybeder.

Suçiçeğinin önemli bir belirtisi olan bu sivilceler kaşıntı esnasında koparsa vücutta kalıcı bir iz olarak kalır. Son derece bulaşıcı bir hastalık olan suçiçeği havada bir-iki saat canlı kalabilen ve hızla çoğalabilen bir virüstür. Suçiçeği ve belirtileri görülen bir çocuk hasta yaklaşık beş-on gün içinde iyileştiği gözlenmektedir.

Suçiçeğini hafif geçiren bir çocuk bile huzursuzdur. En azından bir hafta veya daha fazla bir süre okula veya kreşe gönderilmemelidir.Suçiçeği yüksek derecede bulaşıcı bir hastalıktır. Çocuklukta geçirilen suçiçeği her çocukta aynı olmasa da hafif geçirilebilir. Döküntü sayısı 10 – 20 tane kadar az olabilmekle birlikte 300-500 adet döküntü oluşabilir. Gözlerde ve ağız içinde de döküntü oluşabilir.

Bu hastalığı geçirmek kişide hastalığa karşı ömür boyu bağışıklık kazandırır. Fakat nadiren de olsa ikinci kez suçiçeği ve belirtileri görülen hastalarda olmuştur. Suçiçeği belirtileri gösteren bir çocuk bu hastalığı ailesine bulaştırma oranı %90 dur. Suçiçeği belirtileriortaya çıkmasından iki gün öncesi ve dört gün sonrasına kadar hastalık bulaşıcıdır. Dünyanın her yerinde görülen bu hastalık sadece insanlarda ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır.

Suçiçeği çocuk hastalarda orta hafif seyrederken, erişkin hastalarda daha ağır seyretmektedir. Suçiçeği hastalığına karşı korunmak için 1 yaşından itibaren (tercihen 15 aylık) her çocuğun 1 doz suçiçeği aşısı olması gerekir. Aşı olmuş kişilerde 20 yıllık bir koruyuculuğu olduğu araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.

Suçiçeği aşısı günümüzde 2 doz olarak önerilmiştir. İlk dozunu yaptıran ailelere 2. Dozun 4-6 yaşları arasında yaptırabilecekleri belirtilmektedir. 2. Doz aşının ileride zona hastalığına karşı koruma amaçlı yapılmasının faydalı olacağı belirtilmiştir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ