Sağlıklı bir mutfak nasıl olmalıdır

Sağlıklı bir mutfak nasıl olmalıdır

Doğal ve Sağlıklı Bir Mutfak için Dikkat Etmeniz Gerekenler
Doğal yiyeceklerle yemek pişirmek için öncelikle sağlıklı bir mutfak ortamı oluşturmalısınız. Mutfağınızın temiz ve hijyenik olduğundan, havalandırmasının iyi olduğundan ve zehirli maddelerden arınmış mutfak eşyalarıyla donatıldığından emin olun.

Çilek, dut ve salata nasıl yıkanmalıdır?

Üzüm, brokoli, çilek, dut veya salata gibi kabuğu soyulmayan meyve ve sebzeleri iyice temizleyebilmek için büyük bir kaba su doldurun ve yarım tatlı kaşığı sıvı bulaşık sabunu ilave edin. Sebzeleri birkaç dakika bu suda bekletin. Birkaç su durulayarak sabundan eser kalmadığına emin olun, Kıvırcık salata ve lahana gibi iri yaprakları bu suya sokmadan önce kimyasal maddelere daha fazla maruz kalan en dıştaki yapraklarını soyun.

 

Yeşillikler nasıl yıkanmalıdır?

Ispanak, karalahana, pazı gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, sağlığımızı koruyan antioksidanlar açısından oldukça zengindir. Pütürlü yapraklara kum ve çamur yapıştığından temizlikleri oldukça güçtür. Yapraklı sebzeleri derinlemesine temizlemenin en iyi yolu, su dolu lavabo veya büyük bir tencerede bekletmektir. Bu durumda yapraklar yüzeye çıkar, kum ve çamur ise dibe çöker. Yaprakları suyun içinde hafifçe karıştırdıktan sonra sudan çıkarın. Bu işlemi kum ve çamurdan eser kalmayıncaya kadar birkaç defa tekrar edin.

 

Doğal sebze yıkama yöntemi

Sebzeleri yıkarken zeytinyağı bazlı doğal bulaşık sabunu kullanın. Az miktarda sabunla ılık suda yıkayın ve kalın tüylü bir fırçayla fırçalayın, İyice durulayın. Bu sayede kir ve cilanın yanı sıra böcek, zararlı ot ve mantar ilacı kalıntılarını da temizlemiş olursunuz.

 

Selüloz süngerler

Sebzelerinizin uzun süre taze ve diri kalmasını istiyorsanız, buzdolabınızın sebze bölümüne birkaç tane selüloz sünger yerleştirin. Selüloz, buğulanmanın neden olduğu fazla

 

Sağlıklı tencere ve tavalar

Alüminyum veya teflon tencere ve tavalar, yiyeceklerinize zehirli maddelerin karışmasına neden olur. Bunun yerine paslanmaz çelik, cam, porselen, doğal kil veya demir döküm ve emaye kaplı demir döküm gibi malzemelerden imal edilmiş tencere ve tavaları kullanın. Demir döküm tencereleri kullanmadan önce bol zeytinyağıyla ovalayıp düşük ısılı fırında bir saat bekletin. Fırından çıkardıktan sonra soğumasını bekleyip fazla yağını silin. Tencereyi kullandıktan sonra sıcak suyla yıkayın ama sabun kullanmayın, kısık ateşte ısıtarak kurutun.

 

Doğru ısı

Yiyeceklerin muhafaza edilmesinde ısının büyük önemi vardır. Isı 4.5°C’nin üstünde olduğunda sağlığınıza zarar verecek bakteriler üremeye başlar. Çabuk bozulan yiyecekleri hemen buzdolabına koyun ve iki saatten fazla oda sıcaklığında bekletmeyin.

 

Taze yiyeceklerin muhafaza edilmesi

Taze besinleri en kısa zamanda tüketmeye çalışın. Uzun süre buzdolabında beklettiğiniz taze besinlerin lezzeti bozulacak ve vitamini kaçacaktır. Sebze ve meyveleri buzdolabı poşetinde muhafaza edebilirsiniz. Patates ve soğanlar ise oda sıcaklığında, ışık almayan bir yerde muhafaza edilebilir,

 

Konserveleri kavanoza aktarın

Konserveleri açtıktan sonra kendi kutularında buzdolabına kaldırırsanız sağlığınıza zarar vermiş olmazsınız fakat cam kavanozlarda muhafaza ederseniz hem daha güzel görünürler hem de daha lezzetli olurlar. Domates ve ananas gibi asitli yiyecekler, konserve kutusunun kenarlarında paslanmaya neden olarak yiyeceklerin renk ve tatlarının bozulmasına yol açar,

 

Kuru gıdaların muhafazası

Fasulye veya tahıl gibi kuru gıdalan naylon torbalarından çıkarıp ağzı sıkı kapalı, cam veya plastik kaplara aktarın ve ışık almayan, serin bir dolapta muhafaza edin. Böylelikle böceklenmelerini önler, taze kalmalarını sağlarsınız. Kuru yemiş ve kabuklu tahılları buzdolabı veya buzlukta muhafaza etmelisiniz çünkü işlenirken yağlan bozulmaya eğilimli bir hâle gelir.

 

Balığı bekletmeden yiyin

Taze balık, satın aldığınızda yaklaşık bir haftalıktır, dolayısıyla bir iki gün içinde yenilmeli veya dondurulmalıdır. Somon balığı gibi yağlı balıkları buzlukta iki ay, diğer balıkları ise dört ay muhafaza edebilirsiniz. Balığı buzluğa koyarken sıkıca paketlemelisiniz.

 

Süt ürünlerini soğutun

Şişelenme ve nakliye sırasında gereken özen gösterildiğinde süt, satışa sunulduğu andan itibaren yedi ila on gün taze kalır. Sütü buzdolabında 4.5°C ve altında muhafaza etmeli, süt ürünlerini ve yumurtayı buzdolabının en üst rafının arka köşesine yerleştirmelisiniz, Süt şişesini ve yumurtalarınızı buzdolabının en sıcak yeri olan kapıya koymamalısınız. Doğru muhafaza edilen yumurta, üç hafta tazeliğini korur.

 

Eti çabuk tüketin

Kıymayı ve kümes hayvanlarının etini satın aldıktan sonra bir iki gün içerisinde tüketin, Taze kesilmiş etleri buzdolabında üç ila beş gün muhafaza edebilirsiniz. Kıymayı buzlukta dört ay kadar bekletebilirsiniz; bütün parçalar hâlindeki kesilmiş et ve kümes hayvanlarını bir yıl muhafaza edebilirsiniz.

 

Peynir ve eti tekrar paketleyin

Bazı süpermarketlerde dilimlenmiş peynir ve etleri PVC’den yapılmış ince bir naylon tabakayla kaplarlar. Bu ambalajdan yiyeceklere kansorejen kimyasal maddeler bulaşabilir. Ambalajda PVC kullanılıp kullanılmadığından emin değilseniz bu naylon tabakayı çıkarıp peynir veya etinizi yağlı kâğıt veya polietilen malzemeye sarın.

Kurtlanmayı önleyin

Kuru gıdanızı muhafaza ederken saklama kabınızın içine birkaç tane defne yaprağı atarsanız kurtlanma olmayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ