ÖSYM Sınav Takvimi

ÖSYM Sınav Takvimi

ÖSYM tarafından her yıl o sene içinde yapılacak sınavlar ilan edilmektedir. Böylece ösym sınav takvimi’ne göre adaylar bu bilgilere göre sınavın tarihini, aynı zamanda sonuçların ilan edilme gününü de öğrenebilmektedir. Sınav takviminin planlanmasını ÖSYM tarafından kurulan bir komisyon belirler. Sınavlar değerlendirirken genellikle her senenin ihtiyaçları ve diğer senelerde uygulanan takvim etkili olur. Mesela YGS, LYS, KPSS gibi önemli sınavlar hep benzer tarihlerde yapılmaktadır. Sınav tarihlerinin yayınlanmasından sonra bu sınavlara birkaç hafta kala o sınava ait kılavuz yayınlanır. Kılavuzlarda başvuru şartları, başvuru tarihleri, ilan tarihleri, ödenecek sınav harcının miktarı ve hangi bankalara yatırılacağı yer alır.

Bu sınavlara her yıl binlerce aday girmektedir. Hatta önemli sınavlardan birisi olan YGS, LYS ve KPSS gibi sınavlar milyonlarca kişiyi ilgilendirmektedir. KPSS memur olmak isteyen adayların girdiği bir sınavdır. Bu sınava ortaöğretim, lisans ve ön lisans mezunları katılabilir. Genel kültür ve genel yeteneğin yanı sıra öğretmenler için alan bilgisi sınavı da bulunur. Eskiden memuriyete sadece KPSS puanına bakılarak alınırdı. Yaşanan darbe girişiminin ardından kamuya terör örgütüne mensup kişilerin girmesini engellemek amacıyla bu sene adaylar mülakat sınavına da girecekler. Bunun yanında yine yerleşmede KPSS puanının önemli bir etkisi olacak. Öğretmenlik için alan bilgisi sınavında eğitim bilgisi sorularına ve öğretmenlik mesleğini ilgilendiren konulara yer verilir.

Yine hem yüksek lisans hem de formasyon eğitimi için önemli olan sınav ALES’e de her yıl binlerce öğrenci girmektedir. Bu sınavda bilinin yanı sıra daha çok mantık ve yorum soruları sorulur. Bazı sınavlar tek oturumda gerçekleşirken bazıları ise biden fazla oturuma sahiptir. Mesela KPSS ve LYS bu sınavlardan bazılarıdır. Bu sebeple takvimde yer verilen tarihlerin iyi öğrenilmesi ve mutlaka kılavuza göre davranılması gerekmektedir. Sınav takviminde sınavların soruları ve değerlendirmenin ne zaman yapılacağı da söylenir. Takvim bir plan dahilinde yürütülür ve onlar da sınav takvimde yer alır. Her meslek dalının gireceği bir sınav bulunmaktadır ve bu sınavlar ÖSYM tarafındangerçekleştirilmektedir. Doktorlar, polisler ve daha birçok meslek dalında öğrenim görenler işe girmek için bu sınavlara girmek zorundadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ