Kruvasan tarifi

Kruvasan tarifi

Kruvasan tarifi için gerekli malzemeler:

500 gr (4,5 su bardağı) un

1 adet yumurta

50 gr margarin (1 /5 paket)

3 gr (bir çorba kaşığına yakın) kuru maya

12 gr (bir çorba kaşığına yakın) tozşeker

250 gr (1 paket) margarin

6 gr (2 çay kaşığı) tuz

1 yumurtanın sarısı (üzerine sürmek için)

200 gr (bir su bardağı) süt

Kruvasan tarifinin Yapılışı:

Öncelikle mayalama işlemini yapın.

Verilen malzemeleri kullanarak, bu bölümün başında verilen tarif ve sıraya uyarak bir hamur hazırlayın. Nemli bir bez örterek 20-25 dakika kadar sıcak bir yerde bekletin. Sonra iyice unlanmış tezgâhın üzerine alın.

Hamuru, merdaneyle ve 1,5 cm kalınlığında, dikdörtgen biçiminde açın. Hamurun yüzeyini gözünüzle yaklaşık üçe bölün. Bunlardan ikisine, 80 gr (1/3 paket) margarini küçük parçalar halinde sürün.

Yağ sürmediğiniz 1/3’lük kanadı, yağladığınız kısmın ortasına katlayın. Yağladığınız diğer kanadı da bunun üzerine katlayın. Böylece hamur üç katlı hale gelmiş olacaktır. Bu hamuru 10 dakika kadar buzdolabında bekletin. Sonra ikinci kez hamuru tekrar dikdörtgen biçiminde açın, yağlayın, katlayın, buzdolabında 10 dakika tutun. Bu işlemleri üçüncü kez de aynen tekrarlayın.

Hamuru bol unlu bir tezgâha alın ve 3 mm kalınlığında açın. Oklavayı fazla bastırmayarak, yedirdiğiniz yağların hamurun dokusundan dışarı çıkmamasını sağlayın.

Yüksekliği 20 cm, tabanı 10 cm olan eşkenar üçgenler kesin. 10 cm’lik tabandan başlayarak, tepe noktası yönünde hamuru katlayıp yuvarlayın. İçine reçel, çikolata veya bal konulacaksa bu işin yuvarlanmadan önce yapılması gerekir.

Kruvasanları yağlanmış bir tepsiye dizin. İsterseniz uçlarını kıvırarak bunlara ay biçimi de verebilirsiniz.

Çörekleri tepside 30 dakika daha bekletin sonra üzerine yumurtanın sarısını sürerek 200 dereceye ısıtılmış bir fırına sürün.

15 dakika kadar ve güzel bir kızarmış renk alıncaya kadar tutun ve fırından çıkarın. Dikkat edin 15 dakikayı geçerseniz altı yanabilir. Soğuduktan sonra servis edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ