Gül nasıl yetiştirilir?

Gül nasıl yetiştirilir?

Gül nasıl yetiştirilir? Gül bakımında dikkat edilmesi gereken hususlar!

Hepimizin en sevdiği çiçekler arasında yer alan gül bakımı ile ilgili bilinmesi gereken püf noktalara bu yazımızda yer verdik. Sağlıklı ve gür açan güller yetiştirmek istiyorsanız yazımız tam da size göre.

Sağlıklı gül yetiştiriciliğinin birinci kuralı gülleri tüm zararlı hayvanlara böceklere karşı korumaktır. Evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz gül koruyucu spreylerin tariflerini aşağıda bulabilirsiniz

Güllerinizi taze sarımsakla koruyun

Gül fidanlarının altına sarımsak ekerek güllerinizi kemiren böcekleri uzaklaştırabilirsiniz. Sarımsağın uzun, mor ponponlu çiçekleri de bahçenize değişik bir renk katar. Sarımsağın farklı çeşitlerini ekebilirsiniz

Pratik sabun spreyi

Bu spreyle örümcek kenesi, unlu bit, yaprak biti ve beyaz sinek gibi birçok zararlı haşaratı öldürebilirsiniz.

1 çorba kaşığı doğal sıvı bulaşık sabunu

2.5 litre su

Malzemeleri pompa tipi bir sprey şişesine doldurun ve iyice çalkalayın. Böceklerin kökünü kurutana kadar spreyi haftada bir defa ve yağmur yağdıktan sonra bitkilerin her tarafına bol miktarda püskürtün.

UYARI: Bitkilerinizi güneşin altında ilaçlamayın; Güneş ışınlarının bitkilerin yapraklarına zarar vermesini engellemek için, sabun ve benzeri haşarat ilacını akşamları ya da bulutlu havalarda uygulayın.

Biberli sarımsak spreyi

Sarımsak ve acı kırmızı biber, bitki yiyen haşaratı uzaklaştıracaktır.

1 baş sarımsak

8 adet acı kırmızı biber

1.25  litre su

Yarım tatlı kaşığı doğal sıvı bulaşık sabunu

Elinize lastik eldiven giyerek sarımsaklarla biberleri iri İri doğrayın, suyla beraber robotta öğütün. Bir gece bekletin. Bir kahve filtresiyle süzerek pompa tipi sprey şişesine doldurun. Sabunu İlave edip İyice çalkalayın. Haşaratı kontrol altına almak için haftada bir defa ve her yağmur yağdıktan sonra bitkilerinize bol bol bu karışımdan sıkın. Sprey şişesini buzdolabında bir ay muhafaza edebilirsiniz.

Çiçek açma sürecini hızlandırın

Zayıf düşen gül goncalarını hemen kopararak tohuma kaçmalarını engelleyin. Bu şekilde bitkiniz tohum üretmek için harcayacağı enerjiyi, yeni goncalar açmak için kullanacaktır. Gülünüzün güzel çiçek açmasını istiyorsanız sapını, üçüncü yaprak çiftinin hemen üzerinden kesin.

Gül goncalarını İngiliz tuzuyla renklendirin

Ingiliz tuzunda bulunan magnezyum, gülünüzün vitamin ve mineralleri daha iyi emmesini, böylelikle daha gösterişli ve daha canlı renklere sahip goncalar açmasını sağlar, Gül bahçesinin her 30cm’lik toprağına bir tatlı kaşığı tuz serpin ve toprağı çapalayın. Güller açtıktan sonra aynı İşlemi, tekrarlayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. whoyouare diyor ki:

    Bahçemdeki güllerin bakımı ile ilgili birçok şey öğrendim. Teşekkürler

BİR YORUM YAZ