Gözlerimizin altı neden morarır? Nasıl geçer?

Gözlerimizin altı neden morarır? Nasıl geçer?

Hem kadınlarda, hem de erkeklerde görülen rahatsız edici bir görünüşe neden olan gözaltı morlukları, bir hiperpigmentasyondur. Açmak gerekirse gözaltında bulunan derinin rengini koyulaştıran hiperpigmenhasyon, genelde yorgunluk, uykusuzluk ya da düzensiz uyku nedeniyle başımıza gelir.

Bunların dışında tabii genetik olarak bu bölgenin biraz daha çukurda bulunması ya da cildin bu bölgede epeyi ince olması gözaltı morluğuna neden olabilir. Bu yazımızda sizlerle gözaltı morlukları nasıl giderilir, bunları konuşacağız. Öncelikle sebebi analiz etmemiz gerekiyor. Çünkü kalıtsal yollarla sizde oluşmuş bir gözaltı morluğu mevcutsa bunu geçirmenin makyaj dışında pek bir yolu bulunmuyor. Fakat yorgunluk ya da uykusuzluk sebebiyle oluşmuş bir gözaltı morluğunuz varsa sizin için evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemleri paylaşacağız.

Gözaltı Morarması Nedenleri Nelerdir?

Öncelikle sebeplerine bir göz atalım: Gözaltı morlukları neden olur? Daha önce de belirttiğimiz gibi düzensiz uygu bunun başlıca sebebidir. Fakat sigara kullanmak, bol miktarda kafeinli ya da gazlı içecek tüketmek, stres, sık sık alkol tüketmek de gözaltı morluklarına sahip olmanızı kolaylaştıran yöntemlerdir. Bazı kaynaklarda yakıcı güneş altında uzunca bir süre korunmadan durmak da melanin üretimini tetiklediğinden bu davranışın gözaltı morluklarına neden olabileceği söyleniyor. Bunların dışında nadiren rastlansa da bazı hastalıkların ilk belirtisi olarak gözaltı morluğu oluşabiliyor. Astım atağı öncesinde ya da K vitamini eksikliğinde gözaltı morluğu görülebiliyor.

Gözaltı Morluklarını Geçiren Tavsiyeler…

Simdi sıra geldi gözaltı morluklarına ne iyi gelir, bunları konuşmaya. Aşağıda vereceğimiz birkaç yöntemi kullanabilirsiniz:

  • Kullanılmış sallama yeşil çay paketini gözaltınızda 15 dakika kadar bekletin. Yeşil çayın içerdiği EGCG gözlerinizin şişliğini kısa sürede alacaktır.
  • Buz gibi suya batırdığınız pamuğu gözaltınıza sürebilirsiniz. Direkt olarak buzu sürmeniz buz yanığına neden olur.
  • Güneşe çıkmadan önce göz çevresi için üretilen koruyucu güneş kremlerinden kullanın ve güneş gözlüğü takın.
  • Günde 8 bardaktan fazla su içmeye çalışın. Gözaltı morlukları dehidratasyon belirtisi olabilir.
  • Uyku düzeninize dikkat edin. Yazımızda defalarca belirttiğimiz gibi gözaltı morluklarının bir numaralı sebebi uyku bozukluğudur.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ