Dökülen saçlar için ne yapılabilir?

Dökülen saçlar için ne yapılabilir?

Saç dökülmesi, genç-yaşlı, kadın-erkek fark etmeksizin insanlığın en büyük sorunlarından birisi haline gelmiş durumda. Fakat özellikle kadınlarda, uzun saçı daha çok tercih ettikleri için saç dökülmesi erkeklerden daha fazla hissedilir. Elbette ki saç dökülmesi için alınabilecek bazı tedbirler mevcut. Bu yazımızda sizlerle dökülen saçlar için ne yapılmalı, bunları konuşacağız. Başlamadan önce önemli bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Günde 50-100 adet saç telinin dökülmesi normaldir. Eğer saçınız bu civarda bir dökülme gösteriyorsa boşu boşuna çareler aramayın. Çünkü gerçekten bir saç dökülmesi sorununa sahip değilsinizdir. Genelde aileden genetik yollarla geçen yüksek sayıda saç tanesi dökülmesi stres, düzensiz uyku, sağlıksız hayat gibi birçok etkiyle birleşip hayatı size zehir ediyorsa tavsiyelerimiz size birkaç fikir verecektir.

Dökülen Saçlara Tavsiyeler…

Dökülen saçlar için yağlar tavsiye eden eşiniz-dostunuz varsa bir bakıma haklılar. Çünkü kan dolaşımını hızlandırmak ve saç köklerinizi canlandırmak için saç derinize yağlar ile masaj yapmanız son derece faydalı olacaktır. Önce saç derinize Hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağı ile masaj yapıp ardından durulamanız, daha sonra ılık su ile masaj yapmanız saçlarınızın daha hızlı uzaması için oldukça faydalıdır.

Ayrıca alma parçaları ile hazırlanan alma yağı, kaşınan ya da kurumuş saç derisini tedavi etmede bilinen en eski yöntemlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Limon suyu ile karıştırılan alma yağından oluşan karışımı saç derinize masaj olarak uygulayıp sabaha kadar bone içerisinde bekletin. Sabah uyandığınızda hafif bir şampuan ve soğuk suyla saçınızı durulayın. Bu işlemi haftada bir defa yaptığınızda saçlarınızın güçlendiğini gözlemleyeceksiniz.

Sorunlarınızın çözümü için önceden önlem almak daha etkilidir. Dökülen saçlar için bakım yapmada kullanılan çoğu ürünü dökülmeyen saçlarınızda da kullanarak önceden önüne geçmiş olursunuz. Mesela yıllardan beri sık kullanılan yonca suyu, en etkili saç bakımı ilaçlarından birisi. Özellikle saçlarımızın kök kısımlarını besler, saç incelmesini engeller ve daha önce saçlarınızın döküldüğü bölgelerde yeniden saç oluşmasını sağlar. Ayrıca sıvı yonca suyunu havuç suyu ile birlikte serinletici bir vitamin içeceği olarak kullanabilirsiniz. Tavsiyelerimizin işe yaraması dileğiyle sağlıklı günler dileriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ