Cildi güzelleştiren besinler nelerdir?

Cildi güzelleştiren besinler nelerdir?

Cilt güzelliği, genel algı olarak sadece dış görünüşümüzle ilgili zannedilse de sağlığımız açısından da çok önemlidir. Zira vücudumuzun ihtiyacı olan mineral ve vitaminleri düzenli olarak aldığımızda cildimizi yaşlanmaktan koruyacağımız gibi akne ve sivilcelerden de korumuş oluruz.

Bu yüzden günlük hayatımızda tükettiğimiz yiyecekler cilt sağlığımız ile doğrudan ilgilidir. Sizlere bu yazımızda cildi güzelleştiren yiyecekler hakkında önemli bilgiler paylaşacağız. Lütfen sonuna kadar okuyun ve önerilerimizi hayatınızda uygulayım. Böylece erken yaşlanmadan ve görüntünüzü bozacak cilt rahatsızlıklarından korunmuş olacaksınız. Fakat öncelikle farkında olmamız gereken bir durum var. Sadece mineral ve vitaminleri düzenli bir şekilde alarak cilt sağlığımızı korumamız mümkün değildir. Bunların yanında bol su tüketmemiz ve kapanan gözenekleri açmak için düzenli olarak cildimizi temizlememiz gerekir.

Cildi güzelleştiren şeyler sadece beslenmemize dikkat etmek değildir, bunu öğrendiğimize göre artık besinlerden bahsetmeye başlayabiliriz. Aşağıda özellikleriyle sıraladığımız besinleri düzenli olarak tükettiğinizde farkı siz de hissedeceksiniz.

Hangi Besinler Cildi Güzelleştirir?

  • Portakal: Kelimenin tam anlamıyla bir “depo”, C vitamini deposu. Özellikle sigara içenlerde görülen cilt bozukluklarının karşısına bir savunma askeri gibi dikilen C vitamini cilt açısından son derece önemlidir. Kılcal damarların yeterince beslenememesi gibi sorunların önüne geçmektedir.
  • Domates: İçerisinde bol miktarda “Likopen” bulunduran domatesin, cildi güzelleştiren besinler arasındaki yeri tartışılamaz bir biçimde sağlamdır. Yıllar önce Balaton Gölü’nün kıyısındaki köyün kadınlarının neden bu kadar güzel oldukları araştırıldığında bol domates tüketiminden kaynaklandığı anlaşılmıştı.
  • Balık: Artık bu su götürmez bir gerçek. Omega-3 yağ asitleri cildimizin en iyi dostlarından. Balıklar da bolca Omega-3 içerdiğinden bolca tüketilmeli.
  • Zeytinyağı: 70’li yaşlarına varmasına rağmen 40 yaş güzelliğinde olanSophiaLoren’in sırrının zeytinyağı-domates ikilisini olduğunu ve Loren’in hayatı boyunca bu ikiliyi kullandığını öğrenince zeytinyağının bu konudaki önemli etkisi kesinleşti diyebiliriz.
  • Ispanak: İçerdiği C vitamini ve Demir bir yana dursun, ıspanak en güçlü CoQ10 kaynaklarından birisi konumunda. Mümkünse pişirilmeden, salata biçiminde bol bol tüketilmesi gereken bir besin.
  • Yumurta: Olağanüstü güçlü protein kaynağı olmasıyla cildimizin en iyi dostlarından olan yumurtayı kayısı kıvamında tüketmeye özen gösterin.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ