Zeytin yağının faydaları

Zeytin yağının faydaları

Yüzlerce yıl yaşan zeytin ağaçlarının meyvesi diyebileceğimiz zeytinden elde edilen zeytin yağının faydaları saymakla bitmez. Yüzyıllardır Zeytin yağı kullanan Akdeniz insanlarının sahip olduğu güzellik ve sağlık bilim insanlarını zeytin yağı ile ilgili araştırma yapmaya yöneltmiştir. Yapılan araştırmaların sonuçları ise zeytin yağının mucizeler yarattığını ortaya çıkmıştır. Şimdi sizlere zeytin yağının faydalarından bahsedelim;

Zeytin yağı kansere karşı koruyor

İstatistikti veriler gösteriyor ki zeytin yağını sık tüketen Akdeniz insanları diğer toplumlara nazaran daha az kanser hastalığına yakalanıyor. Bunun sebebi zeytinyağının kanserli hücreleri yok etmesi. Aynı zamanda zeytin yağı tekli doymamış yağ asidine sahip, diğer çoklu doymamış yağ asidine sahip yağlar ise kanser oluşumuna zemin hazırlayabiliyor. Günlük yemek kaşığı zeytin yağını salatalarda kullanarak tüketmek sizi kansere karşı koruyacaktır. Özellikle meme kanseri, prostat kanseri ve kalın bağırsak kanserine karşı uzmanlar saf zeytin yağını öneriyor.

Zeytin yağı ile güzelleşin

Akdenizli kızlar özellikle İzmir’in kızları güzeldir denir, peki bu güzellik nereden geliyor. Tabi ki de zeytin yağının mucizesinden. Zeytin yağı hücre yenilenmesini arttırdığından daha genç görünmemizi sağlıyor, yaşlanmayı geciktiriyor. Ayrıca cilt çatlaklarına zeytin yağı çok iyi geliyor. Vücudu nemlendiriyor ve cilt kuruluğunu önlüyor. Bağırsakları düzenli çalıştırarak daha iyi bir sindirim sistemine sahip olanızda büyük rol oynayarak, daha zayıf ve güzel görünmenizi sağlıyor.

Çocuklar için zeytin yağının faydaları

Saf zeytin yağı yetişkinler için olduğu gibi çocuklar içinde son derece faydalı. Zeytin yağının içeriğindeki e a d k vitaminleri sağlıklı bir gelişim açısından son derece büyük önem taşıyor. Ayrıca zeytin yağı beyin gelişimini destekleyen ve vücudu koruyan faydalı asitler içeriyor.

Zeytin yağı hangi hastalıklara iyi gelir

Zeytin yağı kullanımı hastalıklara karşı koruduğu gibi hastalıkların tedavisinde doğal destek sağlıyor. Zeytin yağının iyi geldiği başlıca hastalıklar:

  • Özellikle meme kanseri, prostat kanseri ve kalın bağırsak kanseri hastalarında kanserli hücreleri azalttığı keşfedilmiştir.
  • Kalp damar hastalıklarına karşı etkilidir, kalp krizi riskini azalttığı bilinmektedir.
  • Yüksek tansiyona karşı kullanılır.
  • Cilt ve doğum çatlaklarının tedavisinde kullanılır, kepeğe karşı etkilidir.
  • Kireçlenme ve romatizma tedavisinde kullanılır.
  • Unutkanlık tedavisinde zihni güçlendirmek için kullanılır.

Zeytin yağını nasıl tüketmeliyiz

Her gün saf zeytin yağını kullanabilirsiniz herhangi bir zararı yoktur, aşırıya kaçmamak yeterlidir. Özellikle bir çorba kaşığı zeytin yağının kullanıldığı mevsim salatası zeytin yağı ihtiyacınızı karşılar. Zeytin yağından maksimum fayda sağlamak için yağı saf haliyle kızartmadan kullanmak gerekir. Yemekler de saf zeytin yağı ağır gelebilir bunun için dörtte bir oranda mısır özü yağı ile karıştırılarak kullanılabilinir. Zeytin yağını cam şişede güneş görmeyecek şekilde muhafaza etmek uygundur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ