Yeni kıdem tazminatı yasası

Yeni kıdem tazminatı yasası

Yeni kıdem tazminatı yasası nasıl olacak, Yeni kıdem tazminatı yasası neler getiriyor, Kıdem tazminatı kalkıyor mu, gibi sorulara yazımızda yanıt verdik, işte yeni kıdem tazminatıyla ilgili merak ettiğiniz her şey;

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kıdem tazminatı ile ilgili yaptığı açıklamalardan sonra herkes şu soruların yanıtını merakla bekliyor. Kıdem tazminatı kalkacak mı, kıdem tazminatı hangi şartlarda ödenecek, yeni kıdem tazminatı yasası ne zaman yürürlüğe girecek, yeni kıdem tazminatı paketi işçilerin lehine mi aleyhine mi olacak, işten kendi isteğiyle ayrılanlar kıdem tazminatı alabilecek mi?

Şimdi bu soruların yanıtlarını yazımızın devamında cevaplayalım ama öncesinde mevcut kıdem tazminatıyla ilgili kısaca bilgi vermek istiyorum, böylece eskiyle yeni yasa tasarısı arasında ki farkları daha net görebileceksiniz.

Mevcut kıdem tazminatı yasası nasıl işliyor?

Kıdem tazminatı, işveren tarafından çalışanını işten çıkarması durumunda işçisine ödediği paradır. Çalışan kendi isteğiyle işten ayrılırsa kıdem tazminatı almaya hak kazanamaz. Kıdem tazminatının miktarı 1 yıl için 30 günlük bürüt kazanç esas alınarak hesaplanır. Yani ortalama 1200 tl  bürüt maaş alan bir işçi 3 yıl çalıştıktan sonra işveren tarafından işten çıkartılırsa işçinin alacağı para ortalama 3 bin 600 yüz tl olacaktır. Bu miktardan damga vergisi düşülür.

Yeni kıdem tazminatı yasası nasıl işleyecek?

Yeni düzenlemeye göre kıdem tazminatlarının biriktirileceği bir fon kurulacak ve işveren bu fona %4 oranında prim ödeyecek. Çalışan ise bu fondan ancak 3600 prim gününü doldurduktan sonra parasını alabilecek, yani 15 yıl çalışmayana kıdem tazminatı ödenmeyecek

Yeni kıdem tazminatı yasası kimin işine yarayacak?

Peki, yeni kıdem tazminatı yasasına neden ihtiyaç duyuldu, bu yasa işçiler için mi patronlar için mi çıkartılıyor? Bu yasa daha çok işverenin yükünü hafifletmek amacıyla çıkartılacak. İşverenler kıdem tazminatı ödeyebilmek için işçinin hak ettiği kıdem tazminatı tutarını kasasında ayırmak zorunda kalıyordu, buda işverene büyük bir finansal yükümlülük getiriyordu.

Yeni kıdem tazminatı yasası ne zaman yürürlüğe girecek?

Başbakan Ahmet Davutoğlu yeni kıdem tazminatı yasasının tasarlandığını ve 2015 genel seçimlerinden sonra yürürlüğe girebileceğini bildirdi. Tabi yasanın yürürlüğe girebilmesi için önce işçi sendikalarıyla uzlaşılması gerekiyor. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay bu yasayı ancak mevcut hakların korunması halinde evet diyebiliriz diye açıklama yaptı ve ilk etapta 2 şart belirledi. 1 yıl için 30 günlük ödeme ve fon için hazine garantisi. Hak-İş sendikası da aynı görüşleri paylaşırken, DİSK bu fona; daha önce kurulan ve düzgün yönetilmeyen fonları örnek göstererek karşı çıkıyor.

Fona primi kim ödeyecek?

Kurulması planlanan fona ödemeyi iş veren yapacak, işçinin maaşından herhangi bir kesinti yapılmayacak. Ancak burada önemli olan ve anlaşmazlığın yaşandığı nokta, bürüt maaşın yüzde kaçı kadar ödeme yapılacağı. Şuan %4 lük bir oran planlanıyor ancak işçi sendikalarının baskısıyla bu oran %6-8’e kadar çıkabilir. Oran yükselmesinde etki edecek bir faktörde işsizlik sigortasından kaynak aktarılmasının planlaması.

 Kıdem tazminatı primi hangi kuruluşlara yatırılacak

Primlerin özel finans şirketleri tarafından oluşturulacak hesaplarda değerlendirilmesi planlanıyor. Buna göre işveren tarafından belirlenecek finans şirketine kıdem tazminatı primi yatırılacak. Bu şirketler ise işçiye çeşitli değerlendirme fonları sunacak ve bu fonu işçi kendisi belirleyecek. Çalışan iş değişikliği yaptığında hesabında biriken miktar yeni iş yerinin anlaşmalı olduğu finans şirketine aktarılacak.

İstifa ederek işten ayrılanlar kıdem tazminatı alabilecek mi?

Mevcut sistemde istifa ederek işten ayrılanlar kıdem tazminatını alamıyordu, yeni sistemde ise istifa edenlerin fonda biriken kıdem tazminatı yanmayacak ancak kıdem tazminatından yararlanabilmek için 15 yılı tamamlanmasının gerektiğini bir kez daha hatırlatalım.

Kıdem tazminatı hangi şartlarda ne zaman ödenecek?

Yeni tasarıya göre kıdem tazminatı alma şartları şu şekilde belirlendi, lakin yeni yasa düzenleme aşamasında olduğundan detaylar henüz tam olarak net değil:

  • Kıdem tazminatı alabilmek için aranan ilk şart 15 yıl sigortalı olarak çalışmış olmak
  • Konut almak isteyen ve kirada oturan kişi fondan para çekebilecek
  • Emeklilik, malulen emeklilik ve ölüm durumunda kıdem tazminatı verilecek
  • Beş yıl boyunca prim ödenmeyen fondaki kıdem tazminatı kişiye ödenecek
  • Kıdem tazminatına hak kazanan kişi ha ettiği tarihten itibaren 15 yıl içinde fona başvurmazsa kıdem tazminatı zaman aşımına uğrayacak ve para Maliye Bakanlığına aktarılacak.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ