Mobilya bakımı ve temizliği

Mobilya bakımı ve temizliği

Mobilya Bakımı ve Temizliği

Ahşap, deri, bambu ve kumaş döşeli mobilyalarınızı daha uzun ömürlü olmaları için düzenli olarak temizlemelisiniz. Birkaç malzemeyle mükemmel mobilya cilaları ve temizlik malzemeleri hazırlayabilirsiniz. Bu bölümde yanık, leke, çizik gibi durumlarda ilk yardım önerileri de bulacaksınız.

 

Limonlu mobilya cilası

Saf zeytinyağı ahşap mobilyanızı korur. Limon esansiyel yağı ise ahşap yüzeyi temizler ve ferahlatıcı bir koku verir.

125mİ saf zeytinyağı

Yarım tatlı kaşığı limon esansiyel yağı

Malzemeleri bir cam şişede karıştırın ve İyice çalkalayın. Küçük bir miktar yağı ahşap mobilyaya sürerek pamuklu bezle silin.

 

Yaş cevizle ovun

Ahşap yüzeylerdeki beyaz ve bulutsu su lekelerini çıkarmak için lekenin üzerini ikiye böldüğünüz yaş bir cevizle ovun.

 

Isı lekelerine ilk yardım

Sıcak tencere ve tavalar ahşap yüzeyleri dağlayarak renk değişimine neden olabilirler. Etkilenen bölgeyi eski hâline getirmek için bir mumla lekeyi ovun (ahşap yüzeyin rengine bağlı olarak açık veya koyu renk mum tercih edin). İki katlı bir kâğıt havluyla örterek üzerine ılık ütü bastırın. Yumuşak bir bezle sildikten sonra gerekirse aynı işlemi tekrarlayın.

 

Ahşap yüzey temizleyicisi

Saf zeytinyağı ve limon karışımı, ahşap mobilya temizliği için ideal malzemedir.

2 çorba kaşığı saf zeytinyağı

2 çorba kaşığı limon suyu

Malzemeleri küçük bir cam kavanozda karıştırın ve iyice çalkalayın. Yumuşak, pamuklu bir bezle silin.

 

Ahşap üzerindeki su lekelerini çıkarın

Ahşap yüzeylerdeki dumansı, beyaz lekeleri çıkarmak için karbonat ve mayonezi macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Macundan bir miktar alıp ahşabın üzerini bununla ovun ve beş dakika ahşap yüzeyde bekletin, Yüzeyi temiz, yumuşak bir bezle temizleyin.

 

Mum lekesini çıkartma yöntemi

Mum lekesini temizlemek için önce lekenin iyice kurumasını bekleyin, sonra da ucu küt bir bıçakla lekeyi kazıyın. Sıcak sabunlu suyla kalıntıları temizleyip durulayın ve kurumaya bırakın. Yüzey tamamen kuruduğunda yağ ile cilalayın,

 

Çizikleri yok edin

Ahşap mobilya üzerindeki yüzeysel çiziklerin, yağ bazlı bir mobilya cilasıyla ovalandığında kaybolduğunu göreceksiniz, Daha derin çizikleri yok etmek için ahşabın rengine yakın renkte bir mum yakıp çiziğin üzerine birkaç damla damlatın. (Kör bir mutfak bıçağını ocak alevinde kızdırdıktan sonra muma doğru tutarak da mumu eritebilirsiniz.) Erimiş mumu yüzeye yayın ve kurumaya bırakın. Fazlalık mumu kör bir bıçakla sıyırın ve yüzeyi yağ şeklindeki bir mobilya cilasıyla cilalayın.

 

Yapışkan etiketleri çıkarın

Bitkisel yağ, tutkallı etiketleri ahşap yüzeylerden çıkarmanıza yardımcı olur. Etiketin üstüne bol miktarda yağ sürün ve bir gece bekletin, sonra da yumuşak bir bezle ovalayın.

 

Bambu, rattan ve hasır mobilya bakımı

Bambu, rattan ve hasır mobilyaların tozunu düzenli olarak bezle ve elektrik süpürgesiyle almalısınız. Büyük, yumuşak bir fırçayla, hasır mobilyalarınızı güzelce temizleyebilirsiniz, Hasırların kurumasını ve sökülmesini engellemek için yılda bir defa mobilyayı açık havaya çıkarın ve bahçe hortumuyla sulayın. Çok tazyikli olmayan hortum suyu, kamışlara kaybettikleri nemi geri verecektir. Hortum yerine bitkiler için kullandığınız bir sprey şişesinin yardımıyla birkaç ayda bir mobilyalarınızı nemlendirebilirsiniz.

 

Döşemelerinizi temizleyin

Elektrik süpürgesiyle kumaş kaplı mobilyalarınızın düzenli olarak tozunu alarak toz birikmesini engelleyin. Döşemeleri temizleyip arındırmak için ev yapımı bir köpük kullanın. Bu sayede kumaşı sırılsıklam ıslatmadan kirleri arındırmayı başarırsınız. Lavanta esansiyel yağı evinize hoş bir koku verecektir

1 tatlı kaşığı boraks 60ml sıcak su

2 çorba kaşığı doğal sıvı bulaşık sabunu

3 damla lavanta esansiyel yağı

Malzemeleri bir kapta birleştirdikten sonra pamuklu bir havlu ile döşemelerinizi silerek temizleyebilirsiniz.

 

Deri mobilya temizliği

Sirke, zeytinyağı ve limon esansiyel yağlarıyla deri mobilyalarınızı temizleyip bakımını yapabilirsiniz.

2 çorba kaşığı beyaz sirke

2 çorba kaşığı saf zeytinyağı

2 damla limon esansiyel yağı

Malzemeleri küçük bir cam kavanozda karıştırıp iyice çalkalayın. Mobilyanızın göze çarpmayan bir yerinde deneme yaparak hazırladığınız karışımın deride renk değişimine neden olup olmadığını kontrol edin. Sonra küçük bir miktar karışımla mobilyanızı iyice ovun. Yumuşak bir bezle fazlalık yağı alın.

 

Döşemeler için köpük temizleyici

Orta boy bir kâseye sıcak su doldurun ve boraks ilave edin. İyice karıştırarak tamamen çözülmesini sağlayın. Oda sıcaklığında soğumaya bırakın. Karışıma doğal bulaşık sabunu ile lavanta esansiyel yağı damlatın. Tel bir çırpıcı ile köpük hâline gelene kadar çırpın. Nemli bir süngeri köpüğe batırarak döşemenizin küçükçe bir bölümüne köpük sürün. Vakit geçirmeden nemli bir bezle silin ve kurumaya bırakın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ