Köpekler nasıl beslenmelidir?

Köpekler nasıl beslenmelidir?

Köpekler nasıl beslenmelidir?

Sağlığına önem veren insanlar ilk olarak beslenmelerine dikkat ederler. Peki en sevdiğimiz dostumuzu nasıl beslemeliyiz? Bu konumuzda köpekler ne yemeli, köpeğimizi nasıl sağlıklı besleyebiliriz, köpek beslenmesi hakkında bilinmesi gerekenler, sağlıklı köpek nasıl yetiştirilir gibi konularda sizlere son derece faydalı bilgiler sunacağız.

Köpeğinizin sağlığı ne yediğiyle doğrudan ilişkilidir. Ona en iyi besinleri vermek ise size düşer. Yetersiz beslenme durumunda köpeğin tüyleri cansızlaşır, derisi kurur ve kaşınır, enerjisi düşer, vücudu kötü kokar; gaz, ishal, kusma ve davranış problemleri başgösterir. Köpeğiniz yeniden sağlıklı beslenmeye başlayınca birkaç hafta içinde olumlu sonuçları görürsünüz.

Köpeğime nasıl bir mama yedirmeliyim?

Piyasadaki birçok köpek maması, köpeğinizin sağlığını korumayan, kalitesiz ürünlerdir, En iyi mamalar kaliteli et ürünlerinden imal edilir. Köpeğin sindirim sistemi soya içeren yiyecekleri hazmetmekte zorlanacağından bu ürünleri kullanmayın. Koruyucu madde kimyasal katkı maddeleri, suni tat ve renkler içeren markaları tercih etmeyin. Köpeklerin çok sevdiği konserve mamalarda, köpeğinizin İhtiyaç duyduğu bütün yağlar mevcuttur. Kuru mamalar ise konsantre protein içerir ve köpeğinizin dişlerinin temiz ve sağlıklı kalmasını sağlar. Köpeğinize eşit oranda konserve ve kuru mama vererek öğünlerini sebze, yumurta ve çökelekle destekleyebilirsiniz.

Köpeğe çiğ yiyecek verilir mi?

Konserve ve kuru mamadan oluşan bir beslenme, ne kadar kaliteli olursa olsun köpeğinizin sağlığı için yeterli değildir. Köpekler işlenmiş mamalarda bulunmayan mineral ve enzimleri içeren taze ve çiğ besinlerden her gün tüketmelidir, Köpeklerin çok sevdiği besleyici çiğ yiyecekler arasında havuç, elma, koyu yeşil salata yaprakları ve brokoli sayılabilir. Bu yiyecekleri öğütün ya da doğrayın ve köpeğinizin toplam ağırlığının her 4.5kg’ı için birkaç çorba kaşığı kadar taze besini köpeğinizin mamasına kanştınn. Taze besin vermeye küçük porsiyonlarla başlayın çünkü köpeğinizin sindirim sistemi aşırı miktarda çiğ sebze ve meyveyi sindiremez, bu durumda ise köpeğiniz ishal olur.

Köpeğe çiğ et verilir mi?

Köpeğinizin öğünlerine az miktarda çiğ et ilave ederek atalannın doğal beslenme geleneğini sürdürmesini sağlayın. Çoğu köpek haftada birkaç defa küçük bir parça çiğ biftek veya sakatat yemeye bayılacaktır. Piyasadaki etlerde bulunan hormon ve kimyasal maddelerden kaçınmak için organik eti
tercih edin, Sindirim zorluğuna yol açmamak için küçük porsiyonlarla başlayın. Bir öğünde köpeğinize, toplam ağırlığının her 4.5kg’ı için ortalama 60g çiğ et yedirin.

 

Köpekler hangi aralıklarla yemek verilmelidir?

Köpeğiniz, bir sabah bir de akşamın ilk saatlerinde olmak üzere düzenli yemek yerse daha sağlıklı olur. Buzdolabından çıkardığınız yiyecekler yerine oda sıcaklığındaki yiyecekler köpeğinizin daha çok hoşuna gidecek ve sindirim sistemini yormayacaktır. Paslanmaz çelik ve seramik mama kâseleri, su ve
yiyecek koymak için idealdir. Su ve yiyeceklere zehirli plastik moleküller bulaştıran plastik kâselerden kaçının.

 

Köpeklerin tüylerinin parlak olması için ne yedirmeliyiz?

Protein ve mineraller bakımından zengin olan çiğ yumurta, köpeğinizin gür ve sağlıklı tüylere sahip olmasını sağlar. Köpeğinizin mamasına günde bir yumurta sarısı karıştırabilirsiniz. Fakat çiğ yumurta akını haftada bir defadan fazla vermeyin çünkü çok sık yenilen çiğ yumurta akı protein dengesini bozabilir.

Köpeğimizin bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yedirmeliyiz?

Her gün yenilen çiğ, taze sarımsak zararlı bakteri, virüs ve parazitlerle savaşmada destek olur; kalp-damar sistemi ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca sarımsağın pireleri de kontrol altında tuttuğu söylenir. Köpeğinizin toplam ağırlığının her 4.5kg’ı için bir diş sarımsağın dörtte birini ince ince kıyıp öğünlerine karıştırın.

Köpeğimizin sindirim sistemini güçlendirmek için ne yedirmeliyiz?

Köpeğinize her gün küçük bir miktar doğal yoğurt vererek sindirim sisteminin en iyi şekilde işlemesini sağlayın. Doğal yoğurtta bulunan Lactobacillus acidophilus gibi faydalı bakteriler, köpeğinizin bağırsaklarının sağlıklı çalışmasını sağlar. Canlı mikroorganizmalar içeren yoğurt cinslerini tercih edin ve köpeğinizin günlük besinlerine, toplam ağırlığının her 4.5kg’ı için bir çorba kaşığı kadar yoğurt ilave edin.

Köpeğinizin öğünlerine her gün bir miktar kepek ekleyerek sindirim sisteminin iyi çalışması için gerekli olan lif ihtiyacını karşılamış olursunuz.

Doğal bir süpürge işlevi gören buğday kepeği, bağırsak yollarını temizler ve kabızlığı önler. Köpeğinizin, toplam ağırlığının her4.5kg’ı için bir tatlı kaşığının dörtte biri kadar buğday kepeğini öğünlerle birlikte almasını sağlayın,

 

Köpeğime evde ne yemek pişirebilirim?

Köpeğiniz için evde pişireceğiniz yiyeceklerin yulaf ezmesi, kahverengi pirinç, darı ve bulgur gibi tam tahıllar içermesine özen gösterin. 4.5kg ağırlığında bir köpek için 130g tahıl kullanın. Aşağıdaki malzemeleri de tahıla ilave edin; 75g haşlanmış tavuk, pirinç ya da biftek; iki çorba kaşığı taze, çiğ, öğütülmüş sebze; yarım tatlı kaşığı saf zeytinyağı, bir diş sarımsağın dörtte biri, bir çorba kaşığı yoğurt ve toz hâlinde vitamin ve mineral gıda takviyesi. Bu gıda takviyelerinin
dozunu köpeğinizin ağırlığı, metobolizması ve günlük aktivite düzeyine göre ayarlayın.

 

 

Köpeğe çiğ kemik verilir mi?

Çiğ kırmızı etten çıkartacağınız sulu bir kemik, birçok köpek için muhteşem bir ziyafettir. Kemik alırken irilerinden seçin, Köpeğinizin, boğazına kaçma riski olmadan dilediği gibi kemireceği, yuvarlak uçlu, iri kemikler en idealidir. Küçük kemikleri yutmaya kalkabilir. Köpeğinize asla pişmiş kemik vermeyin, ağızda dağılarak gırtlağı ya da bağırsakları parçalayabilir.

 

 

Köpeğimize ara öğünler de neler yedirmeliyiz?

Köpekler atıştırmayı sever. Sağlıklı ara öğünler, köpeğinizin dengeli beslenmesine katkıda bulunacaktır. Piyasada satılan abur cuburlarda zararlı yağlar, şeker ve kimyasal katkı malzemeleri bulunur. Oysa köpekler sert bisküvileri, et parçalarını, hatta meyve ve sebzeleri severek yerler, Sindirim sistemini bozmaması için bu yiyecekleri köpeğinize küçük porsiyonlar hâlinde verin, Ara öğünlerin ana öğünlerin yerini almasına izin vermeyin.

Köpeğimize ne kadar su içirmeliyiz?

Köpeğinizin susuz kalmasını önlemek için her istediğinde bol bol taze su içmesini sağlayın. Evin içinde ve dışında dalma dolu bir su kabı bulundurarak öğünler dışında da su içmesini teşvik edin.

Köpeğinizin mama kabını asla dolu bırakmayın!

Köpeğinizin dilediği zaman gidip mamasını alabileceği otomatların sağlık açısından ciddi sakıncaları vardır. Bakteriler birkaç saat içerisinde bu otomatlardaki yiyeceğin bozulmasına neden olabilir. Toplu hâlde muhafaza edilen köpek mamasına; sinek, hamam böceği ve benzeri haşarat dadanabilir. Ayrıca birçok köpek, ölçüyü kaçırıp çok fazla mama yiyerek aşırı kilo alabilir. En İyisi evcil hayvanınıza günde bir veya iki defa, ölçülü ve taze mama vermektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ