Köpek Öksürüğü Nasıl Geçer

Köpek Öksürüğü Nasıl Geçer

Köpek Öksürüğü Nasıl Geçer?

Kennel Cough da denilen bu inatçı öksürük, birkaç hafta devam eden üst solunum yolu enfeksiyonu sonrasında başlar. Köpek, öksürük dışında normal görünür. Köpeğiniz öksürüyorsa, ateşi varsa, hareketsizse veya iştahsızsa bronşit ve zatürreye dönüşmemesi için vakit kaybetmeden bir veterinere başvurun.

Öksürüğü geçirmek için nane çayı

Nane ve baldan yapılan çay, köpeğinizin öksürüğünü yatıştırır. Nanenin antispazmatik niteliği vardır, bal tıkanıklıkları açar ve boğazdaki tahrişi yatıştırır.

250ml kaynar su

1 tatlı kaşığı kuru nane

1 çorba kaşığı bal

Kaynar suyu nanenin üzerine dökerek çayı demleyin. Kapağını kapatıp on dakika demlenmeye bırakın.

Süzdükten sonra balı ilave edin.

Köpeğin büyüklüğüne göre, uygun miktarda çay verin. Küçük bir köpeğe her birkaç saatte bir, bir tatlı kaşığı; iri bir köpeğe İse bir çorba kaşığı verin.

Öksürüğü gidermek için aromaterapi

Antispazmatik nitelikleri olan nane ve okaliptüs esansiyel yağlan, köpeğinizin öksürüğüne iyi gelir. Bir aromaterapi kabına her bir esansiyel yağdan birkaç damla damlatarak köpeğinizin uyuduğu odaya yerleştirin. Kabı köpeğin erişemeyeceği bir yere koyun. Öksürük geçene kadar esansiyel yağları birkaç saatte bir tazeleyin.

Bitkisel öksürük formülü

Boz ot (köpek otu) ile yapılmış bitkisel öksürük şurubu, solunum yollanndaki mukusu sulandırarak köpeğin öksürüğünü hafifletir. Köpeğin büyüklüğüne göre dozu ayarlamanız gerekir, Genellikle küçük bir köpeğe yarım tatlı kaşığı, büyük bir köpeğe ise bir tatlı kaşığı verin; dozu her dört saatte bir tekrarlayın,

Sarımsak kullanın

Antimikrobiyal etkisi olan sarımsak sayesinde enfeksiyonla mücadele edebilirsiniz. Köpeğinize, toplam vücut ağırlığının her 4.5kg’ı için yarım tatlı kaşığı sıvı sanmsak özü veya yanm diş kıyılmış, çiğ sarımsak verin.

Havayı nemlendirin

Havayı nemlendirerek köpeğinizin öksürüğünü hafifletebilirsiniz. Köpeğin yatağının yakınına bir buhar makinesi yerleştirin ve gece gündüz çalıştırın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ