Köpek bakımı ve temizliği nasıl yapılır?

Köpek bakımı ve temizliği nasıl yapılır?

Köpek bakımı ve temizliği nasıl yapılır?

Köpeğin ev veya bahçe köpeği oluşuna, tüylerinin uzunluğuna ve kalınlığına bağlı olarak tüy balcımı ihtiyaçları değişir. Köpeğinizin tüylerini evde düzenli olarak yıkayıp fırçalayarak, kulak vc gözlerini temizleyerek sağlıklı ve güzel görünmesini sağlayabilirsiniz.

Köpeğin banyosu nasıl yaptırılır?

Suyla oynamayı sevenler de dahil olmak üzere birçok köpek banyodan hoşlanmaz. Köpeğinizi hangi sıklıkta yıkayacağınız, ne kadar kirli olduğuna ve doğal vücut kokusuna bağlıdır, En azından haftada bir defa yıkamanız gerekir. Çok sık yıkarsanız postundaki koruyucu yağları arındırarak cildin kurumasına ve tahriş olmasına neden olursunuz. Köpeğinizi yıkamadan önce

tüylerini iyice fırçalayarak düğüm varsa çözülmesini sağlayın. Banyo saatinin daha az ürkütücü olması için ılık suyla yarı yanya sulandırılmış doğal zeytinyağı sabunu kullanın. Köpeğinize yumuşak davranın ve banyo sırasında ona teşvik edici sözler söyleyin. Üşümesini veya strese girmesini engellemek için banyodan sonra havluyla ovarak veya saç kurutma makinesini düşük ısıda çalıştırarak iyice kurulayın.

Köpeğinizi yıkarken iki kulağına da bir parça pamuk tıkayarak işitme kanallarına su kaçmasını engelleyin. Kulağa kaçan su hem rahatsız eder hem de enfeksiyona neden olur.

Köpeğin tüyleri nasıl taranmalıdır?

Uzun tüylü köpeklerin, tüylerinin dolaşmasını veya düğüm olmasını engellemek için her gün fırçalanması gerekir. Uzun veya kısa tüylü olsun her köpeğin tüylerinin sık sık fırçalanması gereklidir. Böylelikle köpeğin derisi ve postu temizlenir, dökülen tüyler atılır. Köpeğiniz kalın ve gür tüylüyse kalın dişil bir tarak, ince tüyler için ise sık dişli bir tarak tercih edin. Köpeğin derisinin çizilmemesi için tarağın küt uçlu olmasına dikkat edin. Postu güzelce tarayarak dolaşmış ve kanşık tüyleri açın. Son olarak derideki yağı tüylere yedirmek için kuvvetlice fırçalayın.

 

Köpeğe yapışan cisimlerin temizlenmesi nasıl yapılır?

Katran, boya ve çiklet gibi yapışkan maddeleri köpeğin tüylerinden çıkarmak çok zordur. Köpeğin cildini yakabilecek, toksin içeren terebentin gibi maddeler kullanmaktan kaçının. Katranı petrol jeliyle ovarak daha kolay çıkarabilirsiniz. Buz ise çikleti sertleştirip kolay çıkmasını sağlayacaktır. Çok yapışkan maddeler, tüyle beraber kesilerek çıkarılabilir,

 

Köpeklerin kulakları nasıl temizlenir?

Köpeğinizin kulak temizliği düzenli bakımın bir parçasıdır. Ayda bir defa kulak kepçesini ve iç kulağın dış katmanlarını saf zeytinyağına batırılmış pamuk ya da süngerle temizleyin. Birikmiş kulak sıvısını nazikçe sıyırın ama sıvının kulak kanalına kaçmamasına özen gösterin. Sabırlı, nazik ama kararlı olursanız köpeğiniz kulaklarını temizlemenize izin verecektir. Özellikle uzun, sarkık kulaklı köpeklerin kulaklarında çok fazla tüy bulunur. Enfeksiyonu engellemek için bir köpek berberine bu tüyleri kısalttırın,

 

Gözyaşı izlerinin temizlenmesi

Bazı köpeklerin gözlerinin iç kenarlarında koyu renk gözyaşı lekeleri oluşur. Bu lekeleri hidrojen peroksit solüsyonuyla çıkarabilirsiniz.

1 tatlı kaşığı hidrojen peroksit

3 çorba kaşığı su

Hidrojen peroksitl suyla kanştırın. Bir pamuk veya sünger parçasını karışıma batırıp leke kaybolana kadar tüyü silin. Dikkat: Peroksit solüsyonunun köpeğinizin gözüne temas etmemesi için özen gösterin.

 

 

Köpeklerin tırnakları nasıl kesilir?

Köpeğiniz genellikle dışanda sert zeminlerde yürüyorsa tırnaklarının nadir olarak kesilmesi yeterli olacaktır. Fakat zamanının büyük bir bölümünü evde geçiren köpeklerin ya da çim kaplı bahçede dolaşanların, yaralanmaları önelemek için düzenli olarak tırnaklarının kesilmesi gerekir. Uzun tırnaklar halıya takılabilir ya da köpeğin yürüyüşünü etkiler. Evcil hayvan mağazasından köpeklere özel tırnak makası alın, Kılcal damarlara zarar vermemek için tırnağı pembe bölgenin hemen altından, tırnağın aşağı doğru kıvrıldığı noktadan kesmeye özen gösterin. Çoğu köpek tırnaklarını kestirmek istemez, Köpeğinizi henüz yavruyken tırnakları kesilirken uslu durmaya alıştırın. Tırnak kesmek size zor geliyorsa bir köpek berberine gidin.

 

Köpeğin dişleri nasıl temizlenir?

Köpeğinizin dişlerini temiz tutarak hem ağzının kokmasını engellemiş hem de sağlığını korumuş olursunuz. Tıpkı insanlarda olduğu gibi köpeklerin de dişleri çürür, diş etleri hastalanır. Özellikle yavruyken alıştırılan köpekler, dişlerinin temizlenmesine izin verirler.

Köpeğinizin dişlerini en az haftada bir defa temiz bir kumaşla veya suyla ıslattığınız bir köpek diş fırçasıyla ovun. Köpeğiniz dişlerini fırçalatmazsa veterinere götürün.

Köpeğinizin dişlerini temizlemek ve beyazlatmak için az miktarda karbonatla suyu karıştırarak hazırladığınız macunu kullanın. Karbonat dişleri parlatır ve ağız kokusunu giderir. Kendi diş macununuzla köpeğin dişlerini fırçalamayın, tadını hiç sevmezler,

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Gorkem Sarikaya diyor ki:

    Hayvan bakimi ve temizligi icin uretmis oldugumuz sertifikali organik urunlerimizi tavsiye ederiz. Ayrica hayvan dostlarimizin sindirim ve bagisiklik sistemleri icin yine organik probiyotik yem takviyesi oneririz.www.viaorganik.com

BİR YORUM YAZ