Kediler nasıl beslenmelidir

Kediler nasıl beslenmelidir

Kediler nasıl beslenmeli, ev kedilerine ne yedirmeliyiz, kedi sağlığı için beslenmesine nasıl dikkat etmeliyiz, kedi sağlığı ve beslenmesi hakkında bilinmesi gerekenler… Tüm sorularınıza konumuzda yer verdik. Siz kedi severlerden tek ricamız konuya bir yorum bırakmanızdır.

Kediler nasıl beslenmelidir

Kedinizin yedikleri sağlığını doğrudan etkiler ve ona en besleyici yiyecekleri vermek size düşer. Yetersiz beslenmenin göstergeleri arasında sönük tüyler, kuru ve kaşıntılı cilt, gaz, düşük enerji, kötü vücut kokusu, ishal, kusma ve davranış bozuklukları sayılabilir. Sağlıklı beslenmeye başlayınca birkaç hafta içinde olumlu sonuçlar alırsınız.

Kedinize ne yedirmelisiniz?

Kediler yemek seçmeleriyle ünlüdür. Kedinizin mutlu ve sağlıklı olmasını istiyorsanız ona besleyici yiyecekler ve ara öğünler vermelisiniz. Kaliteli bir konserve mamaya bir çorba kaşığı kuru mama katın. Yemek artıklannız ve işlenmemiş taze besinlerle öğünlerini takviye edin. İşlenmiş et ürünleri, kimyasal katkı ve koruyucu maddeler ile suni tatlandıncılardan kaçının.

ked,lere ev yemeği verilmelimi

Kedilere ev yemeği verilir mi?

Çoğu kedi tabakta kalan yemekleri sıyırmaya bayılır. Bir ya da iki tatlı kaşığı yemek artığı, kedinizin öğünlerini destekleyen hoş ve değişik bir atıştırma olacaktır. Balık, et, yumurta ve peynir gibi zengin protein kaynakları, yerinde seçimler olur, Haşlanmış ya da buharda pişmiş mısır, brokoli ve tatlı patates de verilebilir.

Kediler için sağlıklı ara öğünler

Kedinize fırında patates veya kabak, peynir, pişmiş tavuk ciğeri, çiğ omurga kemikleri, sardalye balığı, rafadan pişmiş yumurta, bira mayası gıda takviyesi tabletleri, buharda pişmiş sebzeler ve yoğurt verebilirsiniz.

 

Kedilere kemik yiyebilir mi?

Kedinize asla pişmiş tavuk kemiği vermeyin, bu kemikler kıymık şeklinde parçalara ayrılıp bağırsaklara zarar verebilir. Tavuğun boyun kemiği kıymık kıymık olmak yerine ufalandığı için verilebilir.

Düzenli beslenmenin önemi nedir?

Sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa düzenli olarak beslenen kediler mutlu olurlar. Mama otomatlarını mümkünse kullanmayın. Kedinizin önüne koyduğunuz yemeği yarım saat kadar sonra kaldırın. Buzdolabından çıkardığınız yiyecekleri oda sıcaklığına gelmeden vermeyin. Seramik ya da ağır paslanmaz çelik kâseler, yiyecek ve su koymak için idealdir. Yiyecek ve suya zehirli plastik molekülleri karışmasına sebep olabilecek plastik kaplardan sakının.

kediler çiğ et yermiKedilere çiğ yiyecek verilmeli mi.?

Kedilerin her gün çiğ taze besinler yiyerek işlenmiş gıdalardan alamadıkları mineral ve enzimleri almaları gerekir. Kedilerin en sevdikleri çiğ yiyecekler

arasında biftek, balık, tavuk, yumurta sarısı, havuç rendesi ve kabak sayılabilir. Başlangıç olarak konserve mamaya yarım tatlı kaşığı çiğ yiyecek karıştırarak kedinizin sağlıklı beslenme düzenine uyum sağlamasına vakit tanıyın, Bir besin takviyesi de verebilirsiniz; kedinizin toplam ağırlığının her 4.5kg’ı için günde yarım tatlı kaşığı besin takviyesini öğünlerle birlikte verin.

Parlak tüyler için kedilere ne yedirmeli?

Protein ve mineral bakımından zengin çiğ yumurta, kedinizin kalın ve sağlıklı tüylerinin olmasını sağlar. Protein dengesini bozarak besin yetersizliğine neden olacağından yumurta akı vermekten kaçının.

Sağlıklı sindirim için lif

Kedinizin günlük beslenmesine az miktarda buğday kepeği ekleyerek sindirim siteminin sağlıklı İşlemesi için ihtiyaç duyduğu lifi almasını sağlayın, Bağırsak yollarında doğal bir süpürge işlevi gören buğday kepeği, kabızlığı önler. Her gün kedinizin yemeğine yarım tatlı kaşığı kepek karıştırın.

 

Kediniz için yemek pişirin

Kediniz için evde pişireceğiniz yemeğin ağırlıklı olarak çiğ kıyma, çiğ tavuk, çiğ yumurta sarısı ve pişmiş tavuk ya da sığır eti gibi proteinler

içermesine özen gösterin. Yemeğin yaklaşık yüzde 60’ının protein, yüzde 40’ının ise pişmiş tahıl ve sebzelere dayanması gerekir, Uygun tahıllar arasında kabuklu pirinç, akdarı, yulaf ve taze mısır; sağlıklı sebzeler olarak buharda pişmiş brokoli, koyu yeşil yapraklı sebzeler, havuç, fırında pişmiş tatlı patates ve kabak sayılabilir. Sağlıklı olması için ihtiyaç duyduğu bütün besinleri aldığından emin olmak istiyorsanız kedinizin öğünlerine toz hâlinde vitamin ve mineral besin takviyesi ilave edin.

Bira mayası tabletleri

Ara öğün olarak kedinize besleyici bira mayası tabletleri verebilirsiniz. Çoğu kedi, B vitaminleri yönünden çok zengin oian bira mayasının tadını çok sever.

Ara öğünler

Kediler ara öğünlere bayılır. Kedinizin takdir ettiğiniz davranışlannı ödüllendirmek için ona sınırlı miktarlarda ara öğün sunun.

Piyasadaki abur cubur kedi mamaları, çoğu kedide bağımlılık yapan şeker, tuz ve suni tatlar içerir. Kedinizi aşama aşama doğal ara öğünlere alıştırın. Bunlara örnek olarak sardalye, pişmiş tavuk ciğeri ve kavanozda satılan bebek mamaları sayılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ