Ev bitkilerinin bakımı nasıl yapılır

Ev bitkilerinin bakımı nasıl yapılır

Ev bitkilerinin bakımı nasıl yapılır

Ev bitkileri dünyanın çeşitli bölgelerindeki yaşam alanlarından gelir. Kimisi ev ortamına kolay uyum sağlasa da kimisinin aşırı sıcak, loş ışık ve nemsiz ortam gibi olumsuz koşullara alışması için özel bakıma ihtiyacı vardır.

Ev bitkilerinin sulanması

Ev bitkilerinin ihtiyaç duyduğu su miktarı; bitkinin çeşidine, oda sıcaklığına, nem ve ışık durumuna göre değişir. Genel bir kural olarak bitkileri önceden belirlenmiş zamanlarda değil de toprakları kuruduğu zaman sulayın. Bol miktarda su verin ve toprak kurumadan yeniden su vermeyin.Ilık su kullanın Soğuk su bitkiyi şoka sokup köklerine zarar vereceğinden, bitkinizi ılık suyla sulayın.

Otsu ev bitkileri

Sağlıklı kalması için bitkinizi nemlendirin. Klima veya kaloriferli evlerin havası çok kuru olur. Ev bitkinizin yaprak uçlarının sararması, bitkinin daha fazla neme ihtiyaç duyduğunu gösterir. Haftada birkaç defa bitkiyi bir sprey şişesinin yardımıyla nemlendirin.

Besleyici bitki spreyi

Karakafes çayı, içerdiği faydalı mineraller sebebiyle bitkinizin daha iyi büyümesini sağlar.

500ml kaynar su

2 çorba kaşığı kuru karakafes yaprağı

Karakafesin üzerine suyu dökün, oda sıcaklığında soğuyuncaya kadar demlendirin. Sprey şişesine doldurduğunuz bu çayı haftada bir defa bitkilerinize püskürtün. Karakafes leke yapabileceğinden kumaşlara değmemesine dikkat edin. Kalan çayı bir hafta buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

Uzun ömürlü çiçekler için şekerli su

Vazo çiçeklerini şekerli suya koyarsanız daha uzun ömürlü olurlar. Bir tatlı kaşığı şekeri 500ml suya kanştınn. Birkaç günde bir vazodaki şekerli suyu tazeleyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ