Doğal gübreler saksı toprağı ve kompost yapımı

Doğal gübreler saksı toprağı ve kompost yapımı

Ev yapımı doğal gübreler saksı toprağı ve kompost yapımı

Bu yazımızda malç hazırlama, kompost hazırlama, saksılar için gübre hazırlama konusunda sizlere son derece pratik ve bir o kadar da önemli bilgiler sunacağız. Doğayı, bahçeyi yeşili seven herkesin işine yarayacağı bu bilgileri sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum;

Sağlıklı bir toprak, hastalıklara karşı dirençli, böceklerden arınmış, bereketli bir bahçe için vazgeçilmez şarttır. Kimyasal gübreler yerine hayvan dışkısı ve çürümüş yaprak gibi doğal gübreler kullanın. Toprağınızın pH derecesini ve besin yönünden zenginliğini öğrenmek için toprak testlerinden yararlanın. Böylece toprağınızı en iyi şekilde işleyebilirsiniz.

Bahçenizdeki killi toprağı seyreltin

Killi toprak çok yoğun ve yapışkan olduğundan bitki köklerinin havasız kalmasına neden olur. Öte yandan bol miktarda nem tutabilir ve mineraller yönünden zengindir. Killi toprağın su geçirgenliğini artırmak için tırmık ile 30cm kadar kazın ve bahçe kumu veya çakıl ilave edin. Nemliyken killi toprağı kazmayın çünkü nemliyken kazılan toprak daha da yoğunlaşacaktır.

Bahçenizde ekim alanını önceden oluşturun

Bahçenizin bir bölümünü çimlendirmek oldukça zor bir iştir. İşinizi kolaylaştırmak için öncelikle mevcut çimleri ve yabani otları öldürebilirsiniz. Yaz veya sonbahar mevsiminde, temizlemek istediğiniz bölgeyi büyük mukavva parçalarıyla örtün. Mukavvanın üzerine yaprak ot, budanmış bitki artıkları ve saman koyarak en azından I5cm kalınlığında bir gübre tabakası oluşturun. İlkbaharda kartonla beraber gübre tabakasını da kaldırın. Böylece ekime hazır bir toprak elde etmiş olursunuz.

 

Kumlu toprağı iyileştirin

Kumlu toprak kolayca su geçirir fakat mineralleri ve nemi tutmaz. Çürümüş yaprak ve sebze artıkları gibi maddeler ilave ederek en azından 30cm derinliğe kadar kazın, işi kolaylaştırmak için sonbaharda bahçenin tarhlarına bir kat organik gübre döşeyin, ilkbahara kadar doğal yiyecek artıkları ve çürümüş yapraklar, toprak kurtları ve diğer organizmalar tarafından toprağın içine işleyecektir.

kompostToprağınız için kompost hazırlayın

Toprağınızı zenginleştirmenin en etkili yolu biçtiğiniz çimler, budadığınız bitki artıkları; meyve sebze kabukları, yumurta kabukları, kahve telvesi ve çay yaprakları gibi mutfak artıklarından bir kompost hazırlamaktır. Böceklenmeyi engellemek için et veya hayvansal yağlı artıkları, hastalıklı bitkileri ve tohuma kaçmış sebzeleri kullanmayın.

Yeşil ve kahverengi kompost malzemesi

Sağlıklı bir kompostun eşit miktarda yeşil ve kahverengi malzemeden oluşması gerekir,

Kahverengi malzeme:

Kuru yapraklar, kuru çiçek ve bahçe bitkileri, saman ve ufalanmış gazete kâğıdı.

Yeşil malzeme:

Biçilmiş çimen, budanmış taze çiçek ve bitki kalıntıları, sebze ve meyve kabuklan ile hayvan dışkısı.

Pratik bir kompost yığını

Bir metre çapında, tel veya tahta çubuklardan örülmüş bir çöp kovasını kompost hazırlamak için kullanabilirsiniz. En dibe yaklaşık 15cm kalınlığında bir kat kahverengi malzeme (kuru yaprak gibi) yayın. Daha sonra yine 15cm kalınlığında bir kat yeşil malzeme ilave edin. Yeşil malzemenin üzerine 25 mm kalınlığında bahçe

toprağı ilave edin. Üstüne bir kat daha kahverengi malzeme ilave edin ve kompostunuzu nemlendirin. Bu işleme | biraz toprak katılmış, eşit miktarda kahverengi ve yeşil malzeme döşeyerek devam edin, Yığının nemli bir sünger gibi ıslak kalmasına dikkat edin. İki haftada bir kompostu tırmık ve kürek yardımıyla altüst edin. Kompostunuz bir metreye ulaşınca başka bir yığın hazırlamaya başlayın, İki ay ila bir yıl İçerisinde kompost, koyu kahverengi, yumuşak ve ufalanmış bir görünüme bürünecek, bahçenizde kullanmaya hazır hale gelecektir.

Kompost oluşumunu hızlandırın

Kompost oluşumunu hızlandırmak için kullanmak istediğiniz malzemeleri kovaya doldurmadan önce küçük parçalar hâlinde doğrayın.

Yaprak humusunun hazırlanması

Çürümüş yaprak karışımı, bahçe toprağınız için besleyici ve mükemmel bir humus kaynağıdır. Bu karışımı hazırlamak için büyük ve kalın naylon torbalara, çimenlerden topladığınız yaprakları doldurun. Bir hortumla yapraklara su püskürtün ve bahçe beliyle torbaya on on beş tane delik açın. Torbanın ağzını katlayıp üstüne ağır bir tuğla yerleştirin. Güneş alan bir yerde altı ay veya daha uzun bir süre bekleterek yaprakların zengin bir komposta dönüşmesini sağlayın. Yapraklar soğuk ve kuru bir iklim yerine sıcak ve nemli bir iklimde daha çabuk çürüyecektir.

Kompostun kullanılması

Düzenli kompost kullanımıyla her çeşit toprağı daha verimli hâle getirebilirsiniz. Daha sağlam ve mineraller yönünden zengin bir toprak elde etmek İçin ilkbaharda yıllık bitki ve sebze tarhlarına 5 cm kalınlığında bir tabaka hâlinde olgunlaşmış kompost serin. Altüst ederek kompostun toprağa karışmasını sağlayın, daha sonra tohum ekin veya fide dikin. Ekinler büyürken sebze bahçelerine toprak örtüsü olarak kompost sererek toprağın daha da zenginleşmesini sağlayın.

 

saksı toprağıSaksı toprağı nasıl hazırlanır?

Kompost kullanarak çok kaliteli saksı toprağı hazırlayabilirsiniz. Kullanmadan önce kompostu iri delikli bir elekten geçirerek topaklanmış organik malzemeyi ayrıştırın.

350 g kaliteli bahçe toprağı

I60g kompost veya yaprak humusu

I20g vermikulit (doğal kil minerali)

1 çorba kaşığı öğütülmüş kemik

Malzemeleri karıştırıp ev bitkileriniz de veya tohum çimlendirme de kullanın.

Toprağı besleyin

Bitkilerinizin sağlıklı kalması için toprağı beslemek, bitkileri gübrelemekten çok daha önemlidir. Mineral yönünden zengin bir toprak elde etmek için yıl boyunca kompost ve yaprak humusu gibi organik malzemeden bol bol ilave edin.

Bitkilerinizi kompost çayıyla besleyin

Olgun kompostan yapılmış çayla beslenen bitkileriniz serpilip gelişir. Kompost çayını kök gübresi olarak kullanabildiğiniz gibi yapraklara da püskürtebilirsiniz, Her çeşit bitki için zengin bir besin kaynağıdır, böceklenme ve hastalık gibi problemleri kontrol altına almaya yardımcı olur. Kompost çayı hazırlamak için bir bez torbayı olgun kompostla doldurun ve ağzını bağlayın. Torbayı temiz bir çöp kovasına sarkıtın, torbanın üzerini I5cm geçecek kadar su doldurup ağzını kapatın. Birkaç hafta demlenmeye bırakın. Bu süre boyunca kompost çayında fermentasyon gerçekleşecek ve faydalı bakteriler üreyecektir. Kullanırken dilediğiniz miktarda çayı, sulama kovasına veya bitki spreyi şişesine dökün ve bire üç ölçüsünde sulandırın. Her hafta kullanırsanız bitkileriniz sağlıklı kalacaktır.

 

Malçlı toprak örtüsü ne işe yarar

Malçlı toprak örtüsü bahçe işlerinizde size zaman kazandırır. Bu örtü toprağın nemini muhafaza eder, zararlı otların büyümesini engeller ve bitki köklerini aşırı sıcak ve soğuktan koruyarak toprağın sabit ısıda kalmasını sağlar. Ağaç ve meyve kabukları, kakoa kabuklan ve çam iğneleriyle; funda ve ağaç çevrelerinde de kullanılabilecek, çiçek tarhları İçin ideal, estetik görünümlü bir toprak örtüsü hazırlayabilirsiniz. Kompost, yaprak humusu, ufalanmış kuru yapraklar, biçilmiş çimler ve saman, sebze bahçeleri için çok faydalı bir toprak örtüsüdür. Kısa sürede çürüyen bu malzemeler altüst edilerek toprağa karıştırılablllr ve mevsim sonunda toprağın daha sağlam, vitamin ve mineral yönünden daha zengin olmasını sağlar. Bitkilere ve tarhlara 7,5cm kalınlığında bir örtü uygulayın.

Malçlı toprak örtüsünün kullanımı

Toprak örtüsü toprağı nemli tutar ve bitkilerin kurumasını engeller fakat böceklenmeye neden olabilir. Böceklerin yerleşmesini engellemek için malçlı toprak örtüsünü ara sıra tırmıkla karıştırın. Malçlı toprak örtüsünü bitki köklerinden 25mm uzağa döşeyin. Böylece hava akımını kesmemiş ve aşırı nemlenmeyi engellemiş olursunuz,

bahçe işleriPÜF NOKTASI : Sulama hortumu

Suyu muhafaza etmek ve doğrudan bitkilerin köklerini sulamak İçin bahçe malzemeleri satan dükkânlarda bulabileceğiniz özel malç hortumlannı toprak örtüsünün altına döşeyin.

 

PÜF NOKTASI : Tırnaklarınız temiz kalsın

Bahçeyle uğraşırken tırnaklarınızın temiz kalmasını istiyorsanız, çalışmaya başlamadan önce bir kalıp sabunu tırnaklarınızla kazıyın. Tırnaklarınızın altına yapışan sabun, kirin birikmesini engelleyecektir, böylece tırnaklarınız daha kolay temizlenecektir.

PÜF NOKTASI : Bahçe aletlerinizi temiz tutun

Bahçe altelerinizi temiz tutarak keskin kalmalarını sağlar, paslanmayı önler, kullanım sürelerini uzatırsınız. Her kullanımdan sonra aletlerinizi bir parça çuval beziyle silin ve paslanmayı engellemek için küçük bir miktar madeni yağ sürün, Küçük aletleri kolayca temizlemek için büyük bir kovayı kumla doldurun ve kumu nemlendirmek için madeni yağ ilave edin. Kürek ve benzeri aletleri bu toprağa saplayın ve bir dahaki kullanıma kadar burada muhafaza edin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ