Diyet Yapmadan Zayıflama

Diyet Yapmadan Zayıflama

Diyet Yapmadan Nasıl Zayıflanır

Günümüzde kadın ya da erkek herkes kilo vermeyi ve  göz alıcı bir vücuda sahip olmayı ister. Bunun için de her duyulan diyeti not alıp yapmak üzere listeleri buzdolabı üzerine asar, soluğu spor salonlarında alır. Bir süre ısrarla devam edilse bile sonrasında ya vazgeçilir ya da çeşitli bahaneler üretilerek bu istek sonlandırılır.

Aslında önemli olan fit bir vücuda sahip olmayı istemekten çok, sağlıklı bir vücuda sahip olmayı istemektir. Karar vermek ve bunu uygulamaya geçmek yeterli olacaktır. Bu işin birinci kuralı ; ‘diyet yapıyorum’ düşüncesinden çıkıp, ben yeme düzenimi değiştirip sağlıklı beslenmeye geçiyorum diye düşünüp, bunu önce kendimiz kabul etmek ve beynimize bu komutu vermektir. Beynimizin bunu algılaması çok önemlidir.   İkinci olarak  içine giremediğiniz bundan dolayı dolabınızın bir köşesinde duran, unutmaya çalıştığınız ama giymeyi çok istediğiniz bir giysinizi çıkarıp her an görebileceğiniz bir yere koymaktır. Bu hedefiniz olacak. Bu olayda tartıya asla ihtiyaç yok.

Çünkü her gün tartıya çıkmak insanda gerçekten bir stres yaratır. Birçok diyet programı sırf birkaç gram alındı diye sinirlenip bırakılır. Buna hiç gerek yok. Onu da kafanızdan silebilirsiniz. Kilolarınızı verebilmeniz için yapacağınız bir diğer şey de kaliteli bir uyku düzenine sahip olmak.Vücudunuz ne kadar iyi dinlenirse salgılanacak mutluluk hormonları da o kadar artacaktır. Uyku sırasında beynimizin vücudumuzda aksayan kısımları onardığını artık biliyoruz. Bu yüzden uykumuzdan fedakârlık etmemek gerekir. Ayrıca rahat ve kaliteli bir uyku moral demektir.

Bu da her şeyden önce güne güzel başlamak için iyi bir neden sayılır. Uykumuzu aldıktan sonra sağlıklı bir kahvaltıyla güne başlamak lazımdır. Abartmadan tadımlık, istediğiniz her şeyden yiyebilirsiniz. Eğer kibrit kutusu beyaz peynirden girip, salatalık, domates dersek beyniniz hemen diyet programına kendini kaptırır ki bu da hiç hoş olmaz. Ama bunun tersini yapıp sofradan tıka basa yiyerek kalkmakta pek akılcı olmasa gerek. Ölçünüzü kendi yapınıza göre kendiniz ayarlayacaksınız.  Öğlen ve akşam yemeklerinde az ve öz seçimler yapılmalı, bir çorbayla yemeye başlanmalı, ne etten ne de sebzeden vazgeçilmemelidir.

Yalnızca yediğiniz porsiyonları küçültmeniz bile size yeterince kilo kaybettirecektir. Bol su içmek dolaşım ve  sindirim sisteminin iyi çalışmasını sağlayacağı gibi deriniz üzerinde etkisini gösterecektir ki bu da  güzelliğiniz için çok önemlidir.  Hücre yapısında suyun fazla oluşu bile su içmeye ihtiyaç duyulduğunu ispatlıyor. Bu yüzden vücudunuzu asla susuz bırakmamalısınız. Bitki çayları ödemleri atmada size yardımcı olabilirler. Ödem konusundaki bir diğer tavsiyemizde  az tuzlu yiyecekler yemenizdir. Şerbetli tatlılar yerine seçeceğiniz sütlü tatlılar ya da yoğurtla karıştırıp üzerine bol tarçın dökerek hazırlayacağınız mevsim meyveleri hem tatlı isteğinizi karşılayacak hem de sağlıklı beslenmenize katkıda bulunacaktır. Yapacağınız yürüyüşler vereceğiniz kilolarınıza yardımcı olmanın yanında kalp ve damar sağlığınız içinde çok yararlıdır.

Sonuç olarak; unutulmamalıdır ki insanı en iyi kendisi bilir. Size neyin  yarayacağı ya da yaramayacağı,  vücudunuzun neye ne kadar tepki vereceğine siz karar verir buna göre önleminizi alırsınız. Vermeye başladığınız kilolarınız size çok büyük bir moral olacaktır. Bir de gözünüzün önünde tuttuğunuz giysinize rahatlıkla girmişseniz işte bu işi başarmışsınız demektir. Bu yüzden diyet yapmadan zayıflama programınızı kendiniz yapıp, öncelikle sağlıklı beslenme programını hayata geçirip yaşam kalitenizi arttırarak dinç kalmak ve bu arada kilo vermek tamamen sizin elinizdedir. İhtiyacınız olan tek ve en önemli şey ise yalnızca istemek ve bunu hayata geçirmektir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ