Bitkilere bakmanın püf noktaları nelerdir?

Bitkilere bakmanın püf noktaları nelerdir?

Bitkilere bakmanın püf noktaları nelerdir?

Bahçeniz için en uygun bitkileri seçin ve ekim işlemini usulüne uygun bir şekilde gerçekleştirerek bitkilerinizin iyi bir başlangıç yapmalarını sağlayın. Bu şekilde böceklenme ve hastalık ihtimalini azaltır ve verimli bir hasadı garantilemiş olursunu

Bitki ekerken sık yapılan bir hata, bitki veya fidanın ne kadar büyüyeceğini kestirememektir. Bitkileri birbirine çok yakın ekerseniz kökler birbirine karışır, hastalık ihtimali yükselir ve kısa süre sonra bitkilerin yerini değiştirmek gerekir. Genel kural, bitkileri olgunlaşmış hâllerindeki genişliklerinin yarısı kadar mesafeyle ekmektir. Örneğin, bir bitki olgunlaşınca 60cm genişliğinde oluyorsa, bu bitkiyi diğer bitkilerin 30cm uzağına ekmek gerekir. Bitkinin olgunlaşmış hâlinin ne büyüklükte olacağını bilmiyorsanız bir bahçe bakımı kitabına başvurabilir veya bir uzmana sorabilirsiniz.

Verimli ekim nasıl yapılır?

Bitkiler olgunlaşınca yaprakları birbirine değecek hatta en uçtaki yapraklar üst üste gelecek şekilde birbirine yakın ekilmelidir, Bu şekilde nemi muhafaza eder, zararlı otlara fırsat vermezsiniz.

Ekim Nöbeti (Rotasyon)

Aynı toprağa birkaç yılda bir farklı bitkiler ekerek bahçenizin böceklenmesini ve hastalıklara yenik

düşmesini engellersiniz. Aynı bitkiyi bahçenin aynı yerinde ekmekten kaçınırsanız belli böcek ve hastalıkların belli bitkilere musallat olmasını engellersiniz. En iyisi bir tarhta aynı bitkiyi üç yıldan fazia yetiştirmeyin.

Toprağı sıkıştırmayın

Fide ekerken en az 30cm genişliğindeki bir tahtanın üzerinde durarak ağırlığınızı geniş bir alana yaymaya çalışın. Bu şekilde toprağı sıkıştırmamış olursunuz.

Kuzey-güney doğrultusunda ekim

Özellikle sebze idelerinizi kuzey-güney hizasında ekerek sıranın başının ve sonunun eşit miktarda güneş ışığı almasını sağlayın.

Düzgün sıralar oluşturun

Sebzelerinizi düzgün sıralar hâlinde ekmek istiyorsanız, toprağın üstüne ince, uzun bir tahta koyun ve tahtanın hizasında ekim yapın veya tahta hizasında bir yarık açarak tohumlarınızı bu yarığa ekin. Düzgün sıralar yapmanın bir başka yolu ise sıranın başı ve sonu neresi olacaksa o noktalara kazıklar çakarak kazıkların arasına bir ip germektir. Bitkileri bu ipin altına ekebilirsiniz.

Ekilecek tohumları hazırlamak

Tohumlarda hastalığa neden olan mikrop veya virüsler bulunabilir, Ekilmeden veya depolanmadan önce tohumlar işlemden geçirilmelidir. Hastalık ihtimalini azaltmak için aşağıdaki banyoyla tohumları sterilize edin.

1 çorba kaşığı elma sirkesi

1.25 litre su

Sirkeyle suyu bir kapta karıştırın. Tohumları temiz bir tülbentin ortasına koyun, tülbentin uçlarını bağlayıp lastikle sabitleyin. Torbayı sirke solüsyonunun içine bıri<aç defa batırıp çıkarın. Tohumları torbadan çıkarın ve birkaç kat serdiğiniz kâğıt havluda kurumaya bırakın. Tamamen kuruyunca ekilmek üzere muhafaza edebilirsiniz.

Yumurta kabuğundan saksılar

Tek tek fideler yetiştirmek için yumurtaların konulduğu karton kutunun üst tarafını kesip atın. Yumurtaları kullandıkça boş kabukların altına küçük birer delik açarak kartona yerleştirin. Her bir göze fide toprağı dökün ve tohumunuzu ekin. Fideler ekilecek boya gelince yumurta kabuğuyla birlikte bahçeye ekin, ekerken kabuğu ezin.

Düğüm olmuş bitki kökleri

Bahçeye ekilmek üzere küçük saksılarda yetiştirilen fidelerin kökleri genellikle arap saçına döner. Küçük saksıda büyümeye devam etmeleri için bir yemek çatalı yardımıyla kökleri birbirinden ayırın. İyice düğüm olmuşlarsa kökü dört köşesinden bıçakla dikey olarak kesin.

Ekmeden önce sulayın

Fidenin ekildiğinde yeterli miktarda su alacağından emin olmak İçin, ekimden önce küçük saksısıyla birlikte suya batırın. Ayrıca bitkiyi ekmek için toprağı kazdığınızda, kazdığınız çukuru suyla doldurun ve su tamamen emilinceye kadar bekleyin. Fidenizi ekip üstünü toprakla kapattıktan sonra da bol bol sulayın.

sera yapımıBitkileri Dondan nasıl korumalıyız?

Pet şişelerden müstakil seralar yapın

Körpe sebze fidanlarını mevsim sonlannda yaşanan beklenmedik don olaylarından korumak için pet şişelerden faydalanabilirsiniz, 2 litrelik bir şişenin dibini kesin, bitkinin üzerine yerleştirin ve 5cm kadar toprağa batırın. Şişenin ağzını açık bırakarak gün içerisinde ısının aşırı yükselmesini önleyin,

Bitkileri dondan koruyun

Aşırı soğuk bir ilkbahar veya sonbahar gecesi, narin bitkilerin zarar görmesine neden olur. Bahçenizi don olayından korumak için, hava durmunun don tahmininde bulunduğu geceler, bitkilerin üzerine birkaç kat gazete kâğıdı örtün ve kâğıtların ucunu taşlarla sabitleyin. Bu sayede bitkilerin en az 4°C daha sıcak bir ortamda kalmasını sağlarsınız.

Saksıdaki bitkileri dondan koruyun

Saksı bitkilerinizi beklenmedik don olaylanndan koruyun. Her saksıyı birkaç kat gazete kâğıdı ile sarın, en üste de bir çuval geçirin. Katlan iple bağlayıp sabitleyin. Son olarak bitkinin üstüne büyük bir kese kâğıdı geçirin.

Güneş yanığını engelleyin

Bitkileri güneşin tepede olduğu saatlerde sulamaktan kaçınarak yakıcı güneş ışınlarından koruyun,

Bahçede sebze nasıl yetiştirilir?

Karnabaharları ağartın

Yetiştirdiğiniz karnabaharın bembeyaz olmasını istiyorsanız bir golf topu büyüklüğüne geldiklerinde ağartma işlemi yapmalısınız. Aksi takdirde karnabaharınız sarımsı kahverengi bir görünüm kazanacaktır. Karnabaharın

tamamen kuru olduğu, güneşli bir gün seçin. Karnabaharın yapraklarını havaya kaldırıp bitkinin tepesinde bir lastikle sabitleyin. Sadece kökleri sulayın. Birkaç günde bir yapraklan çözüp böceklenme var mı diye kontrol edin.

organil tarımDüzgün havuçlar yetiştirin

Havuç taşlardan arınmış, gevşek bir toprakta daha iyi yetişir. Toparağı en az 30cm derinliğe kadar kazarak havuçlar için gevşek dokulu bir tarh hazırlayın. Taş ve kök kalıntılarını yok edin, topaklanmış toprakları ufalayın. Böylece havuçların dümdüz büyümesini sağlayabilirsiniz. Bahçe tarhına 5cm kalınlığında bir kompost serin ve toprağı çapalayarak gevşemesini sağlayın. Toprak hâlâ sıkıysa 5cm kadar kaba inşaat kumu ilave edip iyice çapalayın. Havuç fideleri 5cm boyuna ulaştığında her birinin arasında 25mm olacak şekilde düzenleme yapın, İki hafta sonra aralarındaki mesafe 7.5cm olacak şekilde havuçları seyreltin. Fideleri bu şekilde düzenlemezseniz havuçlarınız şekilsiz büyür.

Daha büyük brokoliler yetiştirin

Birçok brokoli çeşidinde sebzenin kenarlarından, en az ortadakiler kadar lezzetli dallar yetişir. Bu dalları destekleyerek sebze hasadınızı daha verimli hâle getirebilirsiniz. Brokoli hasadı yaparken kökünü sadece 5cm içten kesin. Öte yandan her bir brokoli bitkisine fazladan 30g organik gübre ilave edin. Brokolinizin yumuşak olmasını İstiyorsanız kalın bir malçlı toprak örtüsü kullanmalı ve düzenli sulama yapmalısınız.

Daha fazla ve daha kaliteli kuşkonmazlar

Kuşkonmaz tarhınızın verimini artırmak için 30m uzunluğunda bir sebze tarhı sırasına 1,5kg turşu tuzu ilave edin. Sodyum klorit kaya tuzu kuşkonmazların daha iyi yetişmesini ve hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlar. Bir yıldan küçük kuşkonmaz tarhlarına tuz dökmeyin ve iyotlu sofra tuzu kullanmayın.

Daha fazla fasulye üretin

Ekimden hemen önce fasulye ve bezelye tohumlanna bir bakteri aşısı serpin. Bu sayede fasulyeler nitrojen depolayacak, daha hızlı büyüyecek ve daha verimli bir hasat vereceklerdir. Fasulyeler bir kurşun kalemin çapına ulaşıp yumuşayınca toplamaya başlayın. Her gün toplanan fasulye bitkisinden daha iyi verim alırsınız.

bahçe sulamaKaliteli salatalıklar için

Daha dar bir alanda, daha sağlıklı salatalıklar yetiştirmek için, salatalık dallannı özgürce yayılmaya terk etmek yerine bir kafese sardırabilirsiniz. Salatalığın şeklinin bozulmaması ve tadının acılaşmaması için, yetişirken bol bol sulanması gerekir. Dalların ürün vermeye devam etmesi için salatalıkları henüz körpeyken sık sık toplayın.

Daha fazla elma üretin

Bir elma ağacının daha fazla meyve vermesi için; bir kez ağaç tomurcuklandığında, bir kez çiçek yapraklan döküldüğünde, bir kez de meyveler 12mm çapına geldiğinde olmak üzere, yapraklarına toplam üç defa deniz yosunu özü püskürtün. Elmaların daha büyük ve daha lezzetli olması için, meyveler henüz 25mm çapına gelmeden her bir meyve öbeğindeki en küçük elmalan koparın. Küçük ağaçlarda her bir öbekteki elmalardan sadece birini dalında bırakırken daha büyük ağaçlarda her dalda İki elma bırakabilirsiniz.

Salataya doğal gölge

Ispanak ve salata gibi soğuğu seven bitkiler ile yeşil yapraklı sebzeleri, ayçiçeği gibi uzun boylu bitkilerin veya salatalık ya da kabak kafeslerinin altına ekin.

Bitkileri elle tozlandırın

Kabak, dolmalık kabak ya da balkabağı gibi sarılgan bitkilerin meyve verebilmeleri için çiçeklerinde tozlanma işleminin gerçekleşmesi gerekir. Bu işlem faydalı sinek ve böcekler tarafından gerçekleştirilir. Fakat bazen bitkilerin desteğe ihtiyacı olur. Tozlanmaya yardımcı olmak için yumuşak ve ince bir resim fırçası alın ve erkek bitkinin stameninde bulunan polenlere bulayın. Sonra bu fırçayı dişi çiçeğin tabanında bulunan, meyve benzeri küçücük plstile sürerek tozlanma işlemini gerçekleştirin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ